Porady

Przydatne informacje, które powinny zainteresować każdego właściciela czworonoga.

więcej


Galeria

„Szczepienia”

Kiedy i jak często szczepimy naszego pupila?

Dla prawidłowego rozwoju naszego zwierzaka konieczna jest odpowiednia dieta , ruch oraz miłość właściciela. Nie zapominajmy jednak o bardzo ważnym elemencie profilaktyki przed chorobami, jakimi są szczepienia.

Kiedy szczepić przeciwko chorobom zakaźnym?

Szczepienia wczesne przeprowadzane są już w wieku 6 tyg., najczęściej jeszcze zanim zwierzak znajduje nowy dom. Dlatego tak ważne jest aby przy nabywaniu/zakupie zwierzaka otrzymać dokument potwierdzający przeprowadzone dotychczas zabiegi odrobaczania i szczepienia. Powtarzamy szczepienie w wieku 9tyg. I potem w 12-13 tyg. .Szczepienia przeciwko najważniejszym chorobom zakaźnym powtarzamy potem po roku, później szczepienia przypominające powtarzamy co 2lata.

Kiedy szczepimy przeciwko wściekliźnie?

Każdy właściciel szczeniaka obowiązkowo powinien zaszczepić psa w ciągu 30 dni od ukończenia przez niego 12 tygodni. Szczepienie to w przypadku psa jest obowiązkowe i musi być powtarzane co roku. Koty wychodzące również należy zaszczepić przeciwko wściekliźnie, jednak szczepienie to wystarczy powtórzyć raz na dwa lata. Szczepionki obecnie stosowane są bezpieczne i ryzyko wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych jest minimalne. Program szczepień psa /kota może oczywiście ulec zmianie. Każdorazowo decyduje o tym lekarz weterynarii ,który prowadzi naszego psa. Będzie zależał on przede wszystkim od sytuacji zakaźnej na danym terenie oraz stanu zdrowia naszego pupila.

Szczepionką przeciwko białaczce+ Rabisin (na wściekliznę oraz białaczkę szczepimy tylko koty wychodzące, które mogą mieć kontakt z innymi chorymi zwierzętami, szczepienie powtarzamy co 2 lata). Przed szczepieniem należy bezwzględnie wykonać test w kierunku białaczki, który wykluczy już istniejące zakażenie.