Porady

Przydatne informacje, które powinny zainteresować każdego właściciela czworonoga.

więcej


Galeria

„Kastracja kotów”

Co kryje się pod nazwą kastracja?

Kastracja kotów to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu jąder u kocurów lub jajników u kotek. Najczęściej u kotek stosuje się ovariohisterektomie, czyli usunięcie jajników wraz z macicą. Trzeba pamiętać, że zabieg ten wiąże się z nieodwracalną bezpłodnością u naszych pupili.

Dlaczego kastrujemy kotki i kocury?

Kocury często kastrujemy kiedy planujemy zatrzymać kota w domu .„Intensywny” zapach moczu, zwiększona agresja, czy znaczenie terytorium to najczęstsze powody dla których poddajemy kocurki zabiegowi. Jeśli chodzi o kotki, to nie tylko niechciana ciąża skłania nas do zabiegu kastracji. Kotki należą do zwierząt poliestralnych sezonowo, są zdolne do rozrodu przez cały okres od wiosny do jesieni. Ktoś kto raz zaobserwował ruję u kotki na pewno jej nie zapomni. Przeciągłe miauczenie, czasem posikiwanie w nieprzewidywalnych miejscach.. itd. Pamiętajmy, że te „ wybryki” kotów są jak najbardziej naturalnymi odruchami, które my często uważamy za uciążliwe.

A co z kotami, które wychodzą na zewnątrz? Po co w taki razie pozbawiać fizjologicznych zachowań koty, które mogą zaspokoić swoje potrzeby? Nie zapominajmy, że coraz więcej jest niechcianych kotków, które potem nie mogą znaleźć domu, narażone na choroby, głód. A także o tym, że koty niekastrowane częściej narażone są na walki, w których odnoszą rany, wymagające potem długiego leczenia.

Dlaczego nie kastrujemy kotek i kocurów?

Przede wszystkim cele hodowlane nie pozwalają na kastracje. Czasem jest to lęk przed narkozą, czy też możliwość skłonności do tycia. Każdy zabieg chirurgiczny jest związany z ryzykiem narkozy, ale u zwierząt młodych, nie obarczonych poważniejszymi chorobami, jest stosunkowo bezpieczny. Przed każdym zabiegiem należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który pomoże w ocenie zdrowia zwierzaka oraz powie o odpowiednim jego przygotowaniu do zabiegu. Skłonność do nadwagi u kastratów nie do końca jest prawdą. Po zabiegu zmniejsza się zapotrzebowanie organizmu na ilość dostarczanych kalorii, ale ilość podawanego pokarmu zależy po części od nas. Nie można więc karmić „do woli”. Najlepiej przejść na odpowiednio dobraną przez weterynarza karmę bytową dla kotów kastrowanych.

Czy istnieją inne metody które zapobiegają niechcianej ciąży u kotek?

Czasem stosuje się środki farmakologiczne, w formie zastrzyku lub tabletek, powodujące okresową bezpłodność. Udowodniono jednak, iż związki hormonalne stosowane w tym celu, powodują zwiększone ryzyko wystąpienia ropomacicza czy guzów listwy mlecznej.

Kiedy można kastrować koty?

Kastracje można wykonać po osiągnięciu dojrzałości kota tj. najwcześniej w wieku 6- 9 m-cy.

Zachowanie kota po kastracji.

Kot po kastracji nie zmienia swojego zachowania, dalej poluje, bawi się, lubi siedzieć na kolanach właściciela, jeśli tylko wcześniej przejawiał takie zamiłowania. Każdy kot ma swój charakter. Jedynie popęd płciowy zanika i związane z nim zwyczaje kotów.